10 rzeczy na temat wyznaczania celów, o których nie każdy wie...

Witaj w nowym roku! Jak minął sylwester?  Mamy nadzieję, że spędziłeś go dokładnie tak jak lubisz i tak jak my nie możesz się doczekać realizacji wszystkich swoich planów na rok 2019. Mamy również nadzieję, że zrobiłeś już podsumowanie roku 2018, oraz że zapisałeś cele, które zrealizujesz w roku obecnym. Jeśli jednak jeszcze tego nie zrobiłeś, to podsyłamy arkusz, który Ci w tym pomoże. To ten sam arkusz, który znajdziesz w naszych planerach. Ponieważ w tym roku nie trafiły one do sprzedaży, postanowiliśmy chociaż w taki sposób pomóc, nie zostawiając Cię samego z tym tematem i udostępnić arkusz do pobrania. Wydrukuj i działaj (http://bit.ly/2s5CRk6)

Jeśli możemy coś podpowiedzieć z własnego doświadczenia, na co koniecznie warto zwrócić uwagę podczas określania celów, to:

✏️ 1) Wyznaczając cele na nowy rok, określ je w maksymalnie 4 różnych kategoriach (np. zdrowie, biznes, rozwój, rodzina). Idealnie, gdyby były one zgodne z Twoim wartościami. W planerach Norinommo na stronach poświęconych wyznaczaniu celów jest aż 7 obszarów, ale Ty skup się na 4 wybranych. Nie wybieraj więcej, zwłaszcza jeśli masz kłopoty z realizacją celów, albo jeszcze nie radzisz sobie z ich wyznaczaniem tak, jak byś chciał. Pomyśl, które obszary Twojego życia wymagają naprawy/zmiany. Możesz określić w wartościach od 1 do 10 stopień zadowolenia z każdego z nich. Następnie zastanów się, realizacja którego celu będzie miała wpływ na największą ilość obszarów w Twoim życiu (czyli na inne kategorie z arkusza). To może być Twój cel główny na najbliższy rok. Wybierz 4 kategorie i rozpisz cel, pomagając sobie pytaniami, które znajdziesz w arkuszu. Upewnij się, że są to Twoje cele.

✏️ 2) Wyznacz cele w różnych kategoriach, np. po jednym w każdym z obszarów. Dzięki temu zachowasz w swoich życiu harmonię i unikniesz sytuacji, gdy jeden z obszarów zawładnie całym Twoim życiem. Satysfakcję i spełnienie osiągamy wtedy, gdy możemy realizować wszystkie swoje wartości. Nie warto więc skupiać się tylko na jednej.

✏️ 3) Upewnij się, że wyznaczając cel, chcesz go osiągnąć, stosując adekwatne do tego narzędzia oraz zastanów się, czy pozwolą na to Twoje przekonania, czyli inaczej mówiąc, czy Twój cel jest w ogóle osiągalny. Zwróć na to uwagę zwłaszcza, gdy jednym z Twoich celów jest dowolny cel materialny, np. zarobienie określonej kwoty. Za nim może być ukryty jakiś inny cel wirtualny, np. więcej czasu, niezależność, spokój. Pieniądze pozwolą Ci zrealizować cele materialne, a nie duchowe. Tak więc zarobienie określonej kwoty pieniędzy pozwoli Ci kupić różne przedmioty (bo do tego służą), ale nie zrealizuje celu pt. spokój ducha, nie zagwarantuje niezależności i większej ilości czasu i nie zrealizuje innych celów duchowych. Nawiasem mówiąc stwierdzenie„Jestem niezależny finansowo” to żaden cel, bo chociażby jest niekonkretny, niemierzalny.

✏️ 4) Gdy wyznaczasz cel, zawsze zadaj sobie pytanie, DLACZEGO chcesz go osiągnąć i najlepiej zapisz odpowiedź. Jeśli nie masz przekonania, po co wyznaczasz taki a nie inny cel, to z dużym prawdopodobieństwem go nie zrealizujesz, a jeśli nawet jesteś uparty i masz w sobie dużo samodyscypliny, ale cel, który wyznaczyłeś, nie jest tym, czego chcesz, na koniec roku będziesz miał odhaczony cel, ale i poczucie, że zmarnowałeś czas i energię = frustracja. Zapisanie swojego DLACZEGO, sprawi, że w chwili zwątpienia, łatwiej odzyskasz motywację do działania.

✏️ 5) Określ, co dla Ciebie oznacza sukces/mistrzostwo w danym obszarze. Nie porównuj się z innymi. Zastanów się, jaki poziom musisz osiągnąć w realizacji danego celu, byś mógł stwierdzić, że jest to dla Ciebie dokładnie tym, czego chcesz i co sprawi, że będziesz czuć się dobrze. Jeśli np. planujesz nauczyć się języka obcego, zastanów się, na jakim poziomie musisz go znać, żebyś czuł się dobrze i miał poczucie osiągniętego celu. Może nie potrzebujesz go znać na poziomie uniwersyteckim, może będziesz zadowolony, gdy będziesz po prostu w stanie czytać książki w tym języku, oglądać filmy, a może dopiero, gdy zdobędziesz jakiś certyfikat potwierdzający znajomość na określonym poziomie?

✏️ 6) Gdy wyznaczasz swoje cele, uwzględnij cele partnera/ki, dzieci (jeśli je macie). To bardzo ważne. Nie chodzi oto, żeby pytać ich o pozwolenie, ale o to, by szanować fakt, że i oni mają swoje cele, oraz żeby o nich porozmawiać i znaleźć takie rozwiązanie, które sprawi, że oboje będziecie mogli je realizować. Jako rodzina/związek stanowicie drużynę, a jak w każdej drużynie, przede wszystkim liczy się zespół i jego wspólny cel, który również możecie/powinniście wyznaczyć, ale z uwzględnieniem Waszych celów indywidualnych. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, że tylko jedna strona realizuje swoje cele, a druga ma poczucie narastającej frustracji i bycia kimś mniej ważnym. To samo dotyczy dzieci. Rodzice czasami zapominają o tym, że dzieci również mają swoje marzenia i cele, a naszą rolą jest nie przeszkadzać w ich realizacji i traktować je poważnie. Jeśli dzieci nie wyznaczają jeszcze swoich celów (bo ich tego nie uczyliście i nie znają takiego konceptu lub były na to za małe), to może to być dla Ciebie i Twojego partnera/ki świetny moment, żeby zrobić to razem. Bądźcie dla nich wzorem. Pokażcie im, jak to zrobić, a także jak osiągacie swoje cele, a wychowacie ludzi, którzy mają nawyki i sposób myślenia ludzi, którzy wiedzą, czego chcą od życia i po to sięgają, szanując po drodze prawo do samorealizacji innych ludzi. Jeśli prowadzisz biznes, uwzględnij także cele i plany Twoich pracowników.

✏️ 7) Rób regularne podsumowania wyników. Najlepiej co tydzień, a koniecznie co miesiąc.Następnie co pół roku sprawdzaj, jak wygląda realizacja Twoich celów. Może w którymś momencie stwierdzisz, że wybrałeś nieodpowiedni cel, może będziesz chcieć go zmodyfikować. I to jest ok. Ważne, żeby mieć świadomość, gdzie jesteś w chwili obecnej i dokąd zmierzasz. Monitorowanie celów jest też doskonałym wsparciem dla motywacji do dalszej realizacji. Świadomość tego, na jakim etapie realizacji celu się znajdujesz, ułatwi Ci pozostanie zmotywowanym. Dzięki temu wiesz też od razu, co jeszcze Cię czeka w przyszłości.

✏️ 8) Nagradzaj się i świętuj ukończenie kolejnego etapu osiągnięcia celu.

✏️ 9) Jesteśmy jak najbardziej zwolennikami wyznaczania ambitnych celów w myśl zasady, że rozwijamy się tylko wtedy, gdy stawiamy sobie poprzeczkę wysoko, poza swoją strefą komfortu, a na samą myśl o osiągnięciu celu odczuwamy lekki stres, a nie paraliż, bo kompletnie nie wiemy, jak osiągnąć dany cel. Czyli chcesz czegoś, boisz się, nie czujesz się do końca komfortowo, ale ruszasz do działania. Może nie wiesz jeszcze, jak dokładnie dojść do celu, ale wiesz, od czego zacząć, albo możesz się dowiedzieć, jak to zrobić. Jednak czasami lepiej jest zacząć od wyznaczenia łatwiejszego celu i stopniowo podnosić poprzeczkę, niż wystartować z wielkimi ambicjami, które Cię paraliżują i sprawiają, że odwlekasz podjęcie działania.

✏️ 10) Gdy wyznaczasz cel, zacznij od końca, czyli od dnia (daty), w którym ma zostać osiągnięty i cofając się, określaj na linii czasu działania, które musisz podjąć, aby się urzeczywistnił.Wiele osób wyznacza cel, ale nie rozpisuje planu na jego realizację od końca do początku, tylko od początku do końca, co sprawia, że realizacja celu może zostać znacznie rozciągnięta w czasie.

⏰Arkusz do wyznaczania celów możesz pobrać tutaj: http://bit.ly/2s5CRk6

Jak wygląda Twoje doświadczenie z osiąganiem celów? Zgadasz się z nami, a może masz jakieś swoje własne patenty, aby skuteczniej osiągać i wyznaczać cele?

P.S. Jeszcze w tym tygodniu Anna, która zaprojektowała planery, podpowie Ci trochę o swoich sposobach na to, jak efektywnie zaplanować rok. Od czego zacząć, żeby zrealizować swoje cele zawodowe, ale i co zrobić, żeby nie zapomnieć o tych prywatnych, które czasami traktowane są po macoszemu. Dodatkowo, specjalnie dla Ciebie, zaprojektowała kilka pomocy do samodzielnego druku, które ułatwią Ci rozplanowanie roku. Ciekaw/a? Zajrzyj koniecznie w piątek. I pamiętaj o wyznaczeniu celów jeszcze w tym tygodniu, a jeśli masz jakiekolwiek pytania, jakiś problem, daj znać. Ania z przyjemnością podpowie.

Cudownego, produktywnego roku!

Kategorie:
  • Do wydrukowania

Autor: Norinommo