Czy zawsze wiesz, gdzie są Twoje pieniądze?

Nie mogę uwierzyć, że dzisiaj kończymy pierwsze półrocze 2017 roku, dopiero był styczeń. Oznacza to dzień podsumowań dotyczących m.in. celów półrocznych oraz finansów zarówno prywatnych, jak i firmowych.  I chociaż w przypadku tych drugich, korzystamy z systemów zainstalowanych w firmie, pracy księgowego oraz zestawień na rachunkach bankowych, to w tej kwestii od lat moje podejście pozostaje niezmienne.

Po pierwsze, o swoje finanse dbam samodzielnie (nie zależnie od pracy, którą wykonuje księgowość) m.in. zapisując wydatki, wpływy na papierze (w moim przypadku na stronach Finanse w planerze CEO). Możesz korzystać z pomocy i porad innych, ale w ostateczności konsekwencje zawsze ponosisz Ty sam/lub Twoja firma, więc warto poświęcać czas finansom i trzymać rękę na pulsie, dbając o swoje interesy. Jeśli Ty tego nie zrobisz, zrobi to ktoś inny, ale wynik tego nie koniecznie musi być z korzyścią dla Ciebie.

Po drugie, staram się notować każdą wydaną kwotę i wpływ, dzięki temu dobrze znam swoją prywatną sytuację finansową, a także wiem, na co może pozwolić sobie firma. Moim zdaniem to ważne, bo często z pozoru drobne kwoty składają się na duże sumy. Statek bez planu nigdzie nie dopłynie, a jeśli nawet, to nie konieczne tam dokąd byśmy chcieli, a pieniądze to przecież dla firmy to paliwo. Dzięki moim notatkom i porównaniu ich z zapisami cyfrowym kilka razy „znalazły” się spore sumy, o których ktoś inny „zapomniał”.

Dzięki systematycznym notatkom, m.in. dokładnie widać, na co „idą” pieniądze, gdzie można zmniejszyć koszty, na czym zarabia się najwięcej, co jest opłacalne a co nie, w co inwestować a z czego zrezygnować. To tylko przykładowe korzyści. Jest ich więcej.

Po trzecie, co miesiąc planuję, a co kwartał/ pół roku robię dokładne podsumowanie. Nie „idzie” ono na wystawę, więc tak naprawdę może mieć dowolną formę, która pozwala mi wyciągnąć wnioski na następne miesiące.


A jak to wygląda u Ciebie? 

Zapisujesz swoje zobowiązania i wpływy odręcznie, czy masz inny system?

P.s. W planerach na przyszły rok, pojawi się coś jeszcze, co pozwoli jeszcze lepiej zadbać o finanse. No i oczywiście - dla tych z Was, którzy nie wiedzą - strony poświęcone finansom dostępne są w każdym z naszych planerów http://bit.ly/2ttpfRA)

Kategorie:
  • Plannery Norinommo
  • Plannery. Wskazówki
  • planowanie

Autor: Norinommo