Jak pracować efektywnie? Zasada nr. 2

Każdego dnia przystępuj do pracy z przygotowanym wcześniej planem działań. Możesz go wykonywać rano, ale najlepszą porą jest moment, gdy kończysz dzień pracy. Poświęć chwilę na przygotowanie planu na kolejny dzień. 


Dzięki temu:
a) oczyścisz umysł ze spraw, które bez tego będą przez cały wieczór kołatały się w Twojej głowie - zamiast odpoczywać będziesz o nich myśleć, 


b) masz czas by na spokojnie zastanowić się czy działania, które planujesz podjąć są zgodne z TWOIMI celami. Masz czas by ustalić, które z nich to priorytety, które muszą być wykonane, a które możesz zrobić, gdy wystarczy Ci czasu,


c) możesz od razu pogrupować zajęcia w bloki czasowe, by uniknąć później rozpraszania i przeskakiwania z tematu na temat. Łatwiej pracuje się, gdy nie musisz przełączać się pomiędzy zadaniami. Jeśli wykonujesz telefony, wykonaj od razu w jednym bloku czasowym wszystkie zaplanowane na dany dzień (albo dłuższy okres czasu, jeśli tak wolisz). Jeśli tworzysz grafikę do SM, to zrób również wszystko inne, co może być związane z tym tematem, a co zaplanowałeś danego dnia. Praca w blokach/ z grupami zajęć pozytwnie wpływa na wydajność. Będziemy jeszcze o tym pisać. 


d) opuścisz stanowisko pracy z poczuciem spokoju i klarowaną wizją tego, co będziesz robić następnego dnia. 


Mnóstwo czasu tracą osoby, które rozpoczynają dzień pracy nie wiedząc, co tak naprawdę mają do zrobienia. Nie jest to spisane i zaplanowane. Nie wiedzą, więc ile czasu potrzebują na jakąś czynność, bo wcześniej nie poświęciły chwili, żeby się nad tym zastanowić. W rezultacie nawet, gdy już się za coś zabiorą, to przeskakują z zajęcia na zajęcie, co nie wpływa pozytywnie na ich efektywność. W myśl zasady, pomyśl zanim zrobisz, planuj swój dzień pracy. Zainwestowanie kilku minut dziennie na zbudowanie tego nawyku, naprawdę się opłaca! 

Kategorie:
  • Produktywność Krok po Kroku
  • planowanie

Autor: Norinommo