Jak pracować efektywnie? Zasada nr 3.

Dzisiaj kolejna z zasad efektywnej pracy.

Czas na pracę, to czas na pracę.

 

Jak mówi B. Tracy „Kiedy pracujesz, pracuj”.  Każdy słyszał to już milion razy, ale nadal wiele osób ma problem z realizacją tego zadania. Przyczyny są różne.  Współczesny świat nie sprzyja rozwijaniu w nas skupienia. Co chwilę jesteśmy bombardowani tysiącem komunikatów. Jeśli sami nie stworzymy sobie środowiska sprzyjającego pracy i nie zaczniemy ćwiczyć się w skupianiu na niej w przeznaczonym na na to czasie, nikt za nas tego nie zrobi. 

 

Nie zawsze przyczyna leży po naszej stronie. Czasami - jeśli mamy biuro w  domu - w pracy może przeszkadzać nam rodzina. Każdy, kto kiedykolwiek pracował w domu, w którym w tym samym czasie przebywają inni domownicy, zapewne rozumie, o co chodzi. Dopóki nie wyjaśni się Im, że TERAZ JEST CZAS NA PRACĘ, będą do nas przychodzić z różnymi sprawami, które „urodzą się” wciągu dnia. Jeśli z kolei pracujemy poza domem, przeszkadzać nam mogą współpracownicy w firmie.

 

Rozwiązaniem jest wyznaczenia granic innym i samodyscyplina.  Gdy następnym razem ktoś będzie chciał Ci  przerywać właśnie wykonywaną czynność, uprzejmie ale stanowczo poinformuj go, że teraz jest Twój czas na pracę. Porozmawiacie później, tak szybko jak będzie to możliwe. Jeśli masz taką możliwość możesz na drzwiach swojego biura wywiesić zawieszkę z prośbą o nie przeszkadzanie, bo pracujesz. To zwykle wystarczy. Większość tzw. pilnych spraw, z którymi w czasie pracy przychodzą do Ciebie inni, może poczekać. Osoby takie zwykle szukają po prostu kogoś do pogadania.  Widząc tę informację, odpuszczą i znajdą innego słuchacza lub zajmą się swoimi sprawami. 

 

Szanuj swój czas i pamiętaj, że jeśli nie wykonujesz pracy w czasie na nią przewidzianym, to albo nie zrealizujesz swoich celów zawodowych tak szybko jak byś mógł/albo wcale albo będziesz je realizować kosztem życia prywatnego.

Wracajmy więc do pracy, zawsze wtedy, gdy jest na nią przeznaczony czas. W końcu nasze imperia same się nie zbudują. 

Kategorie:
  • Produktywność Krok po Kroku
  • inspiracja
  • planowanie
  • zarządzanie czasem

Autor: Norinommo