Jak zaplanować tydzień tak, by to, co robimy miało sens?Jeśli w niedzielę po południu zaczynasz stresować się pracą, bo nie wiesz, czy ze wszystkim zdążysz albo ilość obowiązków sprawia, że odechciewa Ci się robić cokolwiek, to nie stresuj się tyko po prostu ją zaplanuj.


Jak zaplanować tydzień tak, by to, co robimy miało sens? 


Potrzebujesz dosłownie 30 minut i kartki papieru na zaplanowanie następnych 7 dni, a oszczędzisz godziny w skali tygodnia. To nasze doświadczenie i innych osób prowadzących swoje firmy, z którymi rozmawiamy.


1. Zapisz, ile czasu masz w tygodniu i w poszczególne dni. Zwykle robimy to raz, jeśli oczywiście nie zmienia się to u Ciebie co tydzień. 

2. Zapisz możliwie najdokładniej cel, jaki chcesz zrealizować (myślisz o nim i odkładasz, albo realizujesz, ale jest nieskończony). Gdy już go znasz, wypisz zadania konieczne do jego realizacji (wszystkie, o których wiesz na chwilę obecną). Raczej nie zrobisz ich wszystkich w tydzień, ale lista przyda Cię w kolejnych tygodniach. Oczywiście, jeśli już realizujesz cel, to wypisz tylko te, które pozostały. Możesz je sobie pogrupować np. pod względem kolejności/priorytetów.

3. Wypisz, ile czasu potrzebujesz na każde z zapisanych zadań. Jeśli pracujesz w blokach czasowych, napisz ile to bloków. 

4. Co chcesz zrobić w tym tygodniu? Ustal cel na dany tydzień, a następnie określ 3 najważniejsze zadania, które Cię do niego przybliżą (priorytety). Później wypisz pozostałe zadania z listy, które pomogą Ci zrealizować cel, a na końcu pozostałe zadania na tydzień (pamiętaj o opłatach, spotkaniach, rozmowach itp.).

5. Rozpisz zadania na poszczególne dni tygodnia. Kieruj się tym, aby codziennie wykonywać głównie te zadania, które przybliżają Cię do realizacji celu i realistycznie oceniaj ile masz czasu w tygodniu i co w związku z tym możesz zrobić. Nie naginaj faktów. Po co się frustrować. Najwyżej cel osiągniesz chwilę później.

6. Zaplanuj też posiłki na cały tydzień (chociaż główne) oraz sprawy domowe czyli np. jakieś sprzątanie, pranie, zakupy itp. Coś co wykonuje się w Twoim domu w ciągu tygodnia i co może Ci umknąć, a co jest istotne. Wyznacz dni, gdy mają zostać wykonane i zapomnij. Jeśli pracujesz poza domem, naszykuj też ubrania na cały tydzień.
To tak w skrócie, ale wystarczy, by się mniej stresować i robić to, co naprawdę jest ważne.

Być może najbardziej będzie Ci odpowiadało robienie tego w piątek po pracy, ale każdy moment jest dobry na zrobienie planu, który ma sens. Bo najgorsze jest działanie bez planu, po omacku i wykonywanie w stresie zajęć, które nie mają żadnego większego sensu.
Bycie „zajętym” nie jest już modne, ani tym bardziej produktywne.


Kategorie:
  • Plannery Norinommo
  • cele
  • planowanie

Autor: Norinommo