Planer MASTER. Jak wykorzystać plany tygodniowe?

Czytałaś/eś może książkę „12 tygodniowy rok” Briana P. Morana i Michael’a Lenningtona?
Koncepcja pracy w 12-tygodniowych blokach nam również jest bardzo bliska ze względu na to, że pozwala skutecznie realizować cele. Daje większą świadomość tego, na co poświęcamy czas i sprawia, że zmniejszamy niebezpieczeństwo prokrastynacji (odwlekanie wykonania zadań). Jeśli nawet nie czytałeś książki, to za chwilę pokażemy Ci sposób, w jaki możesz to osiągnąć. 


Dlaczego planowanie w ujęciu kilkunastu tygodni...?

Wyznaczając cele, zwłaszcza te duże, wymagające wielu miesięcy pracy, stajemy przed sytuacją, w której na efekt pracy musimy długo czekać. Co za tym idzie, pojawia się ryzyko, że po drodze – skoro nasz umysł wie, że jest jeszcze dużo czasu, a tak mu się przynajmniej wydaje – będziemy odkładali coś, co trzeba zrobić w ramach realizacji celu na rzecz zadań, które są pilne, ważne dla innych, albo niepilne i nie ważne, ale sprawiają nam przyjemność.

W sprawianiu sobie przyjemności nie ma niczego złego. Zawsze zachęcamy Cię do planowania czasu na odpoczynek i rozrywkę. Jednak ważne jest żebyś oddawał/a się hobby, relaksowi właśnie w wyznaczonych na to przedziałach czasowych, a nie poza nimi. Zresztą rozrywka jest dla naszego umysłu natychmiastową gratyfikacją i przyjemnością, więc jeśli tylko nadarzy się sposobność, to zrobi on wszystko, żeby przekonać nas do skorzystania. Jedną z przyczyn odkładnia rzeczy do zrobienia na później może być też - jak uważa dr Neil Fiore - chwilowa ulga wynikająca z ich nie robienia. Więc nasz umysł wybierze ten wariant zamiast narażać nas na cierpnie.


Wracając do tematu, mając świadomość tego wszystkiego, musimy nauczyć się sobie z tym radzić. Jednym ze sposobów może być właśnie np. podzielenie takiego większego celu na mniejsze i rozliczanie się (przed samym sobą) z ich realizacji w odcinkach czasowych krótszych niż wiele miesięcy. 


... i jak to zrobić? 


My proponujemy właśnie 13 tygodni, czyli kwartalnie. Dlaczego tak? 


Bo jest to okres na tyle długi, aby naprawdę dużo osiągnąć/zrobić, a na tyle krótki, że jesteś go sobie w stanie wyobrazić i ogarnąć jego zaplanowanie stosunkowo w prosty sposób.


Oczywiście ten okres czasu może być różny, np. półroczny. Ważne, żeby było to dla Ciebie komfortowe. W planerze MASTER proponujemy Ci okres kwartału.
To dlatego właśnie na ten okres wyznaczasz w nim cele, monitorujesz finanse, śledzisz postępy. Dlatego też proponujemy, abyś działania rozpisywał/a z podziałem na 12 tygodni, a w 13 tygodniu robił/a np. podsumowanie i plany na kolejny kwartał. Po to właśnie zostały stworzone specjalne strony dzięki, którym widzisz cały kwartał rozpisany tydzień po tygodniu. 


Przykładowy plan kwartału w planerze MASTER z podziałem na tygodnie


UWAGA. W Planerach MASTER poza Planami tygodniowymi, jak na zdjęciu wyżej, znajdziesz oczywiście strony, na których szczegółowo planujesz każdy tydzień i dzień. Strony z kwartałem podzielonym na tygodnie, mają Ci pomóc spojrzeć na cały kwartał i cele „z lotu ptaka”.


Na jednej rozkładówce (dwie strony obok siebie) dużo łatwiej się planuje i od razu dzięki temu widzisz, jak wiele jest do zrobienia, albo jak wiele realnie możesz zrobić w danym okresie. I właśnie dlatego - z myślą o ułatwieniu życia osobom planującym kwartalnie - powstał ten zupełnie nowy rodzaj planera. 

Tak więc, mając wyznaczone na planie rocznym projekty czy cele na poszczególne miesiące (Planer z widokiem rocznym na zdjęciu niżej), możesz rozpisać zadania (dzięki, którym je zrealizujesz), korzystając z planów tygodniowych. 


Widok roczny w planerach NORINOMMO. Poza nim (w każdym z planerów) znajdziesz także widok roczny w z datami, świętami, tygodniami itd. Na zdjęciu widzisz strony przeznaczone do luźnego i bardziej ogólnego planowania projektów, celów.  


Zauważ, że strony z planami tygodniowymi, znajdują się w planerze MASTER zaraz po planie z widokiem roczny. Wszystko po to, abyś podczas planowania nie musiał/a „przerzucać” co chwilkę wielu stron. Możesz używać tych kart po prostu do wygodnego planowania każdego kwartału, albo po prostu skorzystać z nich wtedy, gdy masz do rozpisania większy projekt.

W każdym tygodniu znajdziesz daty, które obejmuje oraz numer tygodnia, oznaczenie miesiąca, sporo miejsca na rozpisanie zadań. A dodatkowo jest tutaj osobne miejsce na zapisanie wniosków i zrobienie podsumowania.


Wskazówka. Jeśli chcesz w danym kwartale,  jednocześnie realizować kilka celów, możesz stworzyć w planach tygodniowych pionowe linie. Dzięki temu każdą kolumnę możesz przeznaczyć na zapisywanie zadań związanych z innym celem.Podsumowując, co zyskujesz dzięki planowaniu 12-13 tygodniowemu? 

Dzięki planowaniu kwartalnemu: 

  1. Łatwiej będzie Ci się „zabrać” do działania, gdy wiesz, że termin realizacji jest blisko. Jeśli planujesz w perspektywie roku, to czujesz, że masz dużo czasu i możesz zacząć odkładać.
  2. Łatwiej jest Ci „ogarnąć” okres 13 tygodni niż roku i dzięki temu masz poczucie większego spokoju i pewności. W ciągu 12 miesięcy może się wydarzyć mnóstwo nieprzewidzianych sytuacji. Dzięki temu zwiększasz prawdopodobieństwo wykonania planu i osiągnięcia celu.
  3. Szybciej widzisz postępy, co motywuje Cię do dalszej pracy. Widzisz czy realizujesz plan, czy może jednak nie. A jeśli zauważysz ich brak, to na krótszym odcinku czasu od razu widzisz, że coś nie działa tak jak założyłeś, więc łatwiej jest Ci to korygować na bieżąco.
  4. Ponieważ wiesz, że masz przed sobą 13 tygodni, to skoncentrujesz się na celach, które są dla Ciebie ważne. Nie będziesz „wymyślał” niestworzonych celów do realizacji „kiedyś tam”, bo wiesz, że masz 12 tygodni i na tym się skupiasz.


A co planerami CEO i PRO? 

A co, jeśli używasz planera CEO lub PRO? Nic straconego, w nich wprawdzie możesz planować w ujęciu półrocznym, ale każdy z kwartałów umieszczony jest na jednej stronie, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby i tutaj stosować tę metodę. Chodzi o samą ideę,  a nie narzędzie. 

Karty z planami tygodniowymi stworzyliśmy w planerze MASTER dla Twojej wygody. Kategorie:
  • Jak używać planera MASTER
  • MASTER
  • cele

Autor: Norinommo