Planowanie tygodnia w nowych planerach dziennych CEO NORINOMMO na rok 2020

Planery na rok 2020 przeszły w tym roku kilkanaście zmian. Pisaliśmy już o tym w osobnym artykule: tutaj. Ale jedną z ważniejszych, jest sposób planowania tygodnia w planerach CEO dziennych.

JESTEM PRZEKONANA, ŻE DZIĘKI NIEJ BĘDZIESZ DZIAŁAĆ PRODUKTYWNIEJ I SZYBCIEJ OSIĄGNIESZ SWÓJ CEL. Dlaczego? 


Planowanie zadań na nadchodzący tydzień


Pamiętasz matrycę Eisenhowera z wcześniejszych wersji planera? Matryca była dobrym narzędziem, ale dla wielu osób, mało przejrzystym i nieintuicyjnym. Zastąpiliśmy ją wygodniejszą przestrzenią, w której możesz zapisać wszystkie zadania na nadchodzący tydzień, nadać im priorytet, albo delegować odpowiedniej osobie. Do tego możesz je zapisywać w dowolny momencie, jedno pod drugim, a uporządkować wg ważności czy zdelegować, dopiero wtedy, gdy usiądziesz do planowania konkretnego tygodnia. 

Po lewej strona służąca do planowania tygodnia w planerach/kalendarzach dziennych CEO na rok 2020 


Jak widzisz, zostawiliśmy dużo miejsca na wypisanie wszystkich zadań na nadchodzący tydzień, ale nie czuj się w obowiązku wypełniać wszystkie wiersze. Chodziło tylko o to, abyś miał/a komfort pracy. 

Ale jak korzystać z tej tabeli? Najpierw odpowiedz sobie na pytania, o których będzie mowa za chwilę. Do tego służy miejsce na środku strony. A następnie, po prostu wypisz zadania na nachodzący tydzień i przyjrzyj się tym, które być może tutaj zapisałeś już kilka tygodni wcześniej. Zobacz, czy te zadania to faktycznie jest coś, dzięki czemu będziesz realizować swoje cele?
Oczywiście rozumiemy, że na liście pojawią się również zadania, które po prostu trzeba wykonać. Które być może bezpośrednio nie przekładają się na nasze cele, ale nie żyjemy w próżni i każdy z nas ma w życiu do zrobienia takie rzeczy jak zapłacenie podatków, rachunków, wizyty u lekarzy, wywiadówki dzieci itp. Ważne jest jednak to, by na Twojej liście nie zajmowały one 100% pozycji, bo inaczej nie będziesz przesuwać się do przodu w realizacji swoich celów, a jedynie reagować na rzeczywistość. 

Gdy już masz wypisane wszystkie zadania i pewność, że muszą zostać wykonane, nadaj im priorytet i jeśli tylko możesz, zdeleguj. Imię osoby, której delegujesz możesz zapisać obok. 

Na koniec przenieś je na karty w odpowiednich dniach tygodnia, starając się, aby najpierw wykonać zadania o wysokim priorytecie (każdego dnia chociaż jedno), tak by pod koniec tygodnia mogły zniknąć z Twojej listy/zostać na niej odhaczone. 

Wskazówka

Zapisując zadanie na liście tygodniowej, możesz od razu obok określić ile czasu przewidujesz na jego wykonanie. Później, rozdzielając zadania na poszczególne dni tygodnia, łatwiej będzie Ci ocenić, jak wiele możesz zrobić danego dnia. Ludzie ambitni mają często tendencję do przeceniania swoich możliwości. Przeszacowują, jak dużo można zrobić jednego dnia. Uważaj na to i planuj realistycznie, zakładając w ciągu dnia również czas na nieprzewidziane sytuacje. Dwa ważne pytania

Zamiana matrycy Eisenhowera na nową tabelę do zapisywania zadań, to jednak  nie wszystko.  Każdego dnia, zwykle my przedsiębiorcy i ludzie zajęci zawodowo, mamy bardzo wiele zadań. Nie chodzi jednak o to, by zapisywać i wykonywać ich dużo, tylko żeby mądrze wybierać te, które realizują nasze cele. I niby wszyscy o tym wiemy, prawda?
Ale w natłoku zajęć, gdy dodatkowo każdy ma do nas milion spraw, może zdarzyć się tak, że cały dzień/tydzień reagujemy na to, co „pilne” lub „gasimy pożary”, zamiast realizować zdania, które prowadzą nas do własnych celów.

Dlatego właśnie, w tym roku, postanowiliśmy wprowadzić do planerów dziennych CEO pytania, dzięki którym, zatrzymasz się na chwilę i zastanowisz, czy zadania, które wypisałaś/eś lub zamierzasz wypisać na dany tydzień faktycznie doprowadzą Cię do wyznaczonych celów, a może wcale nie? 


To pytania o efekty, jakie chcesz osiągnąć w danym tygodniu.
O to czego dokładnie chcesz i dlaczego tego chcesz.  

Z pozoru bardzo proste pytania, ale dzięki nim zaczniesz bardziej skupiać się na celach, na sensowności różnych zadań. 

Co tydzień, zastanowisz się nad tym, co chcesz rzeczywiście osiągnąć (jakie efekty) i dlaczego. Dzięki odpowiedzi na pytanie DLACZEGO, będziesz wiedzieć, czy cel, który chcesz osiągnąć jest faktycznie Twoim celem i bardziej zmotywujesz się do działania w nachodzącym tygodniu.

Wracając do nich każdego tygodnia szybko wyrobisz sobie nawyk produktywnego działania i koncentrowania się na sprawach, które są ważne i faktycznie mają znaczenie. Te pytania i nawyk ich zadawania sprawią, że po kilku takich „sesjach” zaczniesz zupełnie inaczej myśleć o pracy, zadaniach i sensie robienia różnych rzeczy, a także będziesz bardziej szanować swój czas.

Sprawdzone. Spróbuj.


Podsumowanie tygodnia 

Posumowania są ważne (pisaliśmy o tym tutaj)  i w planerach dziennych CEO nie mogło zabraknąć miejsca również na nie.  
Na stronie do planowania tygodnia znajdziesz przeznaczoną do tego celu ramkę. Możesz w niej podsumować mijający tydzień oraz zapisać, w jakim procencie – dzięki podjętym działaniom – został osiągnięty najważniejszy w danym momencie cel lub projekt. Dlaczego to ważne? Bo, gdy rozpoczynasz dany tydzień, widzisz, na jakim etapie jest jego realizacja, a gdy tydzień się kończy „czarno na białym” widzisz, czy nastąpił progres czy nie. Uwierz, że to bardzo mobilizuje do działania!


A jeśli nie widziałeś jeszcze naszych planerów dziennych CEO na rok 2020, zobacz tutaj.
Każdy z nich możesz przekartkować i zobaczyć,
jak wygląda w środku. 

Kategorie:
  • Plannery Norinommo
  • Plannery. Wskazówki
  • cele
  • planowanie

Autor: Norinommo